TOMEK GRDEŃ
Tomek Grdeń należący do grona najciekawszych polskich artystów sceny muzycznej i kabaretowej, urodził się w Tarnobrzegu od lat mieszka i tworzy w Poznaniu. Jego spektakle charakteryzuje ogromne poczucie humoru, ironia oraz świetny kontakt z publicznością.
Autorski program One Show Man, stworzony kilkanaście lat temu zadedykowany jest rodzajom muzyki, które Tomek Grdeń ceni szczególnie takich jak bardzo popularny aktualnie przeżywający swój renesans w Europie Swing i piosenka przedwojenna. Wśród skomponowanych przez niego własnych utworów artysta słynie z wyjątkowej interpretacji słynnych szlagierów między innymi Singing In The Rain, Strangers In The Night, What A Wonderful World, Fever, Blue Suede Shoes, Zimny Drań, Ostatnia Niedziela i wielu innych.
Współpracuje z wieloma innymi artystami do najważniejszych należy wielokrotna współpraca z orkiestrą Zbigniewa Górnego. Tomek Grdeń jest współtwórcą duetu Ludożercy z innej wsi we współpracy z Malwiną Paszek, W ich autorskich utworach spotykają się folk miejski, piosenka kabaretowa i muzyka cygańska przy czym Tomek Grdeń poza tym że występuje grając na kilku instrumentach swoim ulubionym kontrabasie, ukulele, puzonie jest także autorem tekstów utworów. Z Malwiną tworzy także zespół “Przedwojenne Piosenki” wykonujący repertuar retro.
Występował w kabaretach Afera, oraz OBORA, Zenona Laskowika. W roku 2004 zdobył pierwszą nagrodę w I Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Kabaretowej O.B.O.R.A. Jest też półfinalistą programu “Mam Talent” 2009 r.
Pasja do tworzenia i popularyzowania muzyki przejawia się również w eksperymentowaniu z różnego rodzaju instrumentami muzycznymi. Jeden z jego ulubionych poza kontrabasem to ukulele, do którego popularyzacji w Polsce Tomek Grdeń przyczynił się będąc jednym z pomysłodawców stworzenia w Poznaniu festiwalu dziś już o zasięgu międzynarodowych Cały Poznań Ukulele. Ten instrument muzyczny darzy szczególną sympatią występując także często w roli nauczyciela gry na ukulele angażując się w prowadzenie od lat workhopów. Pasja do muzyki to nie tylko granie na różnych instrumentach, komponowanie jej czy pisanie tekstów w przypadku Tomka Grdenia to również badania historyczne w dziedzinie muzyki w szczególności piosenek przedwojennych. Jest też twórcą portalu, wirtualnego muzeum, dotyczącego polskiej przedwojennej kultury muzycznej www.staremelodie.pl
Występuje od lat na scenach zarówno w Polsce jak i zagranicą.